بلاک چین چیست؟

هر آنچه که باید درباره بلاک چین بدانیم

بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

بلاک چین یک لیست ثابت و پیوسته از سوابق تراکنش است که از طریق شبکه توزیع می‌شود. این فناوری برای ضبط انواع مختلفی از معامله‌ها که در آن داده‌ها حساس هستند یا توسط هکرها مورد سرقت قرار می‌گیرند، ایدئال است. بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری برای ثبت معاملات از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. این فناوری را می‌توان برای برنامه‌های تجاری مانند ضبط قراردادها، سوابق پزشکی، معاملات پولی و سایر موارد استفاده کرد.

همچنین این فناوری نه یک شرکت، بلکه یک برنامه هم نیست، بلکه روشی کاملاً جدید برای مستندسازی داده‌ها در اینترنت است. از این فناوری می‌توان برای توسعه برنامه‌های کاربردی مانند شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها، بازی‌ها، مبادلات، سیستم‌عامل‌های ذخیره‌سازی، سیستم‌های رأی‌گیری، سایت‏های پیش‌بینی، فروشگاه‌های آنلاین و موارد دیگر استفاده کرد. به این معنا، شبیه به اینترنت است، به همین دلیل برخی آن را “اینترنت 3.0” لقب داده‌اند.اطلاعات ضبط شده در بلاک چین می‌تواند به هر شکلی باشد، خواه این اطلاعات مرتبط با انتقال پول باشد یا در مورد مالکیت، معامله، هویت شخصی، توافق بین دو طرف یا حتی میزان برق مصرفی یک لامپ.

 

مزیت‌های استفاده از فناوری بلاک چین

بلاک چین نام خود را مدیون نحوه کار و نحوه ذخیره داده‌ها است، یعنی بسته‌بندی اطلاعات در بلوک‌ها که به منظور ایجاد یک زنجیره با سایر بلوک‌های اطلاعات مشابه پیوند دارند. در واقع این عمل پیوند دادن بلوک‌ها به زنجیره‌ است که باعث می‌شود اطلاعات ذخیره شده در یک blockchain بسیار قابل اعتماد باشند.

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز این فناوری، blockchain به افراد امکان می‌دهد بدون استفاده از واسطه‌ها، مستقیماً با یکدیگر در شبکه ارتباط برقرار کنند. به طور کلی، واسطه‌های شخص ثالث برای خدمات خود باید به آنان هزینه‌های خاصی را پرداخت کرد و ولی در این سیستم به سبب حذف واسطه‌ها شما لازم نیست پرداختی را داشته باشید.

بلاک چین موارد را در طیف وسیعی از بازارها استفاده قابل قبولی دارد. گذشته از کاربردهای بارز ارز در صنایع مالی و بانکی، این فناوری می‌تواند فرآیندهای سفر، بیمه، انرژی، مواد غذایی و… را بهبود بخشد. با کلاه‌برداری گسترده مواد غذایی در سراسر جهان، این فناوری می‌تواند به استانداردسازی زنجیره تأمین مواد غذایی کمک کند و بینش‌های ارزشمندی در مورد تولید، ردیابی و فروش ارائه دهد.

 

بلاک چین یک لیست ثابت و پیوسته از سوابق تراکنش است که از طریق شبکه توزیع می‌شود. این فناوری برای ضبط انواع مختلفی از معامله‌ها که در آن داده‌ها حساس هستند یا توسط هکرها مورد سرقت قرار می‌گیرند، ایدئال است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *